Borne Sulinowo. Dla fanów świeżego powietrza, natury i pojazdów militarnych

336 KM 1 dni Tobiasz Kukieła (Jednoślad)

Chociaż Borne Sulinowo nie jest jakoś szczególnie znaną miejscowością z turystycznego punktu widzenia, to z każdym rokiem zmienia się to coraz bardziej. Post apokaliptyczny krajobraz opuszczonego niegdyś miasta sprawia, że miejsce to jest szczególnie łakomym kąskiem dla fanów szeroko pojętego urbexu, a niesamowite tereny przylegające do miasta położonego wśród rozległych lasów sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

1. Poznań

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Poznaniu. Już samo miasto jest świetnym miejscem do spędzenia dłuższego czasu, ale skoro planujemy spędzić je na łonie przyrody, to wyruszamy trasą nr 11 w kierunku północnym. Przed nami 160 kilometrów podróży.

2. Piła

Pierwszą przerwę proponujemy w Pile. W tym miejscu znajdziemy całą masę atrakcji, jednak my namawiamy do odwiedzenia pilskiego muzeum wojskowego, tak aby odpowiednio nastroić się przed podróżą do Bornego Sulinowa. Z Piły to już zaledwie 70 kilometrów.

3. Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to miejscowość wybudowana przez Niemców w celach wojskowych, a później przejęta przez armie czerwoną. Tak naprawdę miasto wyrosło na opuszczonej bazie wojskowej, której ślady widać na każdym kroku. Naszą wycieczkę po mieście rozpoczynamy od odwiedzenia cmentarza, na którym chowano radzieckich żołnierzy. Jeśli masz tylko ochotę zostawić na chwilę motocykl i udać się na spacer, to na pewno warto będzie odwiedzić wrzosowiska kłomińskie. Wrzosowiska, o których mowa to największe wrzosowiska w całej Europie – miejsce must see! W Bornym Sulinowie jest sporo miejsc, gdzie można się przyjemnie zrelaksować. Polecamy wizytę nad jeziorem Pile. Jednym z fajniejszych miejsc będzie niesamowicie wyglądająca na brzegu jeziora knajpka „Marina”. Po objedzie ruszamy w stronę domu oficera. Są to niesamowite ruiny wytwornego budynku, w którym niegdyś mieszkały najważniejsze persony przebywające na terenach niemieckiej, a później radzieckiej bazy wojskowej.

4. Poznań

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarz

Dziękujemy!

Komentarz został przesłany do weryfikacji

Powrót

Zobacz inne wycieczki.

Wielka i mała pętla bieszczadzka

170 KM 1 dni Motowycieczki

Bieszczady to region przez wielu uznawany za tajemniczy i niemal tętniący magią gór, natury. Dla nas jest to też wspaniałe miejsce na motocyklową wycieczkę, dlatego połączyliśmy sławną Wielką pętlę bieszczadzką z Małą pętlą i powstała bardzo ciekawa trasa. Wielka pętla bieszczadzka to jedna z tych dróg, które przede wszystkim oferują przepiękne widoki i ogromną przyjemność z samej jazdy motocyklem. Choć trasa liczy sobie około 160 kilometrów, pełno jest tu krętych górskich odcinków, wręcz stworzonych do jazdy motocyklem. Po drodze można też spotkać sporo zabytków i wartych odwiedzenia miejsc. Wiele z nich to stare cerkwie oraz pomniki przyrody. Mała pętla bieszczadzka pokrywa się częściowo z Wielką więc postanowiliśmy połączyć obie trasy w jedną ciekawą wycieczkę liczącą około 200 km. Pamiętaj, że Bieszczady to jednak góry i powinieneś przygotować się na każde możliwe warunki – pogoda może zmieniać się tu z godziny na godzinę.

Szlakiem Wisły

483 KM 1 dni Kasia

Zobaczymy różnorodne atrakcje - od pomników przyrody po zabytki i opuszczone budynki. Trasa około 500 km, którą możemy pokonać w jeden dzień.